Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Mazowieckim kontynuuje w roku bieżącym realizację programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, który finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego. Celem programu jest wsparcie osób niepełnosprawnych w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Posiadamy wolne miejsca dla:
2 dzieci,
1 osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
5 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Miesięcznie, osobie niepełnosprawnej z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz dzieciom będzie przysługiwało 30 godzin usług asystenckich do wykorzystania, osobie niepełnosprawnej ze znacznym stopniem niepełnosprawności 50 godzin usług asystenckich.
Zapraszamy osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia i spełniające kryteria określone w Programie do złożenie karty zgłoszenia.
Szczegółowych informacji udziela pracownik PCPR w Grodzisku Mazowieckim, Pani Agnieszka Rojewska, telefon: 22 724 15 70 wew. 26.
W celu dołączenia do Programu należy dostarczyć komplet dokumentów, który stanowią:
- Karta zgłoszenia do Programu AOON - pobierz
- Kopia orzeczenia o niepełnosprawności
- Zakres czynności w ramach usług asystenta - pobierz
- Klauzula informacyjna – pobierz
- Klauzula RODO – pobierz
Wyboru asystenta dokonuje się poprzez złożenie oświadczenia o wyborze asystenta wraz z informacją, iż jest on przygotowany do realizacji usług asystencji osobistej:
- Oświadczenie uczestnika Programu o wyborze asystenta - pobierz
Od asystentów świadczących usługi na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16 roku życia dodatkowo wymagane są następujące dokumenty:
- Zaświadczenie o niekaralności – wydane przez Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego
- Zgoda na sprawdzenie o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle seksualnym – do wypełnieniu na miejscu
- Akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością - pobierz
Do współpracy zapraszamy również osoby zainteresowane świadczeniem usługi asystenta, które spełniają poniższe warunki określone przez Program :
- Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć:
- osoby posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących kierunkach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, fizjoterapeuta;
- osoby posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom niepełnosprawnych w formie wolontariatu;
- osoby wskazane przez uczestnika Programu lub jego opiekuna prawnego, które nie są członkami rodziny osoby niepełnosprawnej, pod warunkiem złożenia przez osobę niepełnosprawną pisemnego oświadczenia, że wskazany przez nią asystent jest przygotowany do realizacji wobec niej usług asystencji osobistej.
- Na potrzeby realizacji Programu, za członków rodziny uznać należy rodziców i dzieci, rodzeństwo, wnuki, dziadków, teściów, macochę, ojczyma oraz inne osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z uczestnikiem Programu.
- Asystentem może być osoba wskazana przez uczestnika Programu. Jeżeli asystent nie zostanie wskazany przez uczestnika Programu, wskazuje go gmina/powiat.